ITOM – IT Operasyon Yönetimi

blog26
ITOM / ITOM & ITSM

ITOM – IT Operasyon Yönetimi

ITOM Nedir ? – IT Operations Management

IT Operasyonu tüm process (servis altı işlemler) ve servislerin efektif bir şekilde IT ekibi tarafından yürütülmesi ile anılır. Yazılım veya donanım destekleri gibi süreçler, iç ve dış müşteriye sunulurken toplandığı şemsiye için IT Operasyonu Yönetimi yani ITOM (IT Operations Management) diye adlandırılır.
blog
Efektif bir ITOM ‘un odaklandığı başlıca konular Süreklilik (Availability),Verimlilik(Efficiency) ve Performans

IT Operations Management

IT Operasyon Yönetimi (ITOM) IT hedeflerine ulaşmak için Servislere, Implementasyona (Projelere) ve Destek konularına odaklanarak, süreklilik ve kararlılık çalışmalarını sürdürülebilir kılmalıdır.

Hemen hemen her IT Operasyon Yönetimi ekibinde politikaların ve servis,hizmet kalitelerinin belirlendiği bir dizi süreçler veya ilgili departmanlar vardır.

Genelde iç müşteri ihtiyaçları başta olmak üzere, dış müşteri ihtiyaçlarının da yer aldığı bir dizi politikalar yine bu ekip tarafından tanımlanır. Olgunluk seviyesi en azından IT için nispeten daha düşük olan işletmelerde ITOM in-house geliştirilen uygulamalar ile takip ediliyor olabilir ancak otomatikleştirilmesi ve konusunda uzman Vendor desteği ile birlikte dış yazılım kullanılması tercih sebebidir.IT Operasyon Yönetim yazılımları, monitoring(izleme),end point management,güvenlik,auditing vb. bir çok farklı konu ile operasyona destek olmalı, hizmet ve servis kalitesini endüstriyel standartlara eş tutmalı ve sürekli geliştirilmesi için çıktılar üretebilmelidir.Bazı ITOM Vendorları;ServiceNowIBMHPManageEngineBMC

Leave your thought here

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir