ManageEngine ServiceDesk Plus – Kullanıcı Rolleri

ITSM uygulaması (Manageengine Servicedesk) üzerinde tanımlı her teknisyene, uygulamada belirli görevleri yürütmek için izin seti tanımlanmaktadır. Bu erişim izinlerine Roller denir. Roller, uygulamanın çeşitli modülleri temel alınarak tanımlanır.

Kullanıcı rol grubu oluşturmak için aşağıdaki adımlar izlenmelidir.

  1. ServiceDesk Plus uygulaması üzerinden Yönetici sekmesini tıklayınız.
  2. Kullanıcılar bloğunda Roller’i tıklayınız. Ekrana Rol listesi görünümü sayfası görüntülenecektir.
  3. Ekranın sağ üst köşesindeki Yeni Rol Ekle bağlantısını tıklayınız.
  4. Rol Ekle formuna, Rol Adı alanına rol için bir ad giriniz.
  5. Açıklama alanında rol hakkında kısa bir açıklama giriniz.
  6. Uygulamanın her modülü için tanımlanan erişim düzeylerinin yanındaki onay kutularını seçerek rolün Erişim İzinlerini ayarlayınız.
Erişim İzinleri Açıklama
Görüntüleme İzleme izni, teknisyene yalnızca seçilen modülü görüntülemesine olanak tanır. Daha fazla işlem yapamazlar.
Ekle Add permission (Ekle izni), teknisyene seçilen modül için Add işlemi gerçekleştirmesine izin verir. Bir modül için Ekle seçeneğini seçtiğinizde, Görünüm izni onay kutusu otomatik olarak etkinleştirilir.

Not: İstek modülü için Ekle onay kutusunu seçtiyseniz, Gelişmiş İzin – İstek modülündeki Ekle seçeneği otomatik olarak etkinleştirilir. Benzer şekilde, Satınalma modülü için Ekle onay kutusunu seçerseniz, Gelişmiş İzin – Satın Alma modülünün altındaki Ekle seçeneği de etkinleştirilir.

Düzenle Düzenleme izni teknisyene, seçilen modül için Düzenleme işlemini gerçekleştirir. Teknisyen Ekle veya Sil işlemi gerçekleştiremiyor. Bununla birlikte, bir modül için Düzenle seçeneğini belirlediğinizde, Görünüm izni onay kutusu otomatik olarak etkinleştirilir.

Not: İstek modülü için Düzenle onay kutusunu seçtiyseniz, Gelişmiş İzin – İstek modülünün altındaki Düzenle seçeneği otomatik olarak etkinleştirilir. Benzer şekilde, varlık modülü için Düzenle onay kutusu seçilirse, Gelişmiş İzin – Varlıklar modülünün altındaki Düzenle seçeneği de etkinleştirilir.

Sil Silme izni, teknisyene seçilen modül için Sil işlemi yapmasına izin verir. Teknisyen Ekle veya Düzenleme işlemini gerçekleştiremez. Bununla birlikte, bir modül için Sil seçeneğini belirlediğinizde, Görünüm izni onay kutusu otomatik olarak etkinleştirilir.

Not: İstek modülü için Sil onay kutusunu seçtiyseniz, Gelişmiş İzin – İstek modülünün altındaki Sil seçeneği otomatik olarak etkinleştirilir.

Tam Kontrol Bir modül için tam kontrol onay kutusunun seçilmesi, söz konusu modül için Görünüm, Ekle, Düzenle ve Sil onay kutusunu otomatik olarak etkinleştirir. Tam kontrol teknisyene seçilen modülün tam erişimini sağlar. Seçilen modül Gelişmiş İzinlere sahipse, bu seçenekler otomatik olarak etkinleştirilir. Not: Gelişmiş İzin’de bir eylem devre dışı bırakıldıysa, Talep modülü altında İstekte bulunanlar ekleniyor deyin, ardından istek modülü için Tam Denetim izni otomatik olarak devre dışı bırakılır.

  1. İstekler, Satın Alma ve Varlıklar modülleri için erişim izinleri daha da kategorize edilir ve Gelişmiş İzin altında tanımlanır.
  2. Teknisyenleri, uygulamadaki istekleri, sorunları, değişiklikleri ve varlıkları görüntülemeye kısıtlamayı da seçebilirsiniz.
  3. Teknisyen onaylama iznine izin ver yanındaki onay kutusunu etkinleştirerek çözümleri onaylamak için izin de verebilirsiniz. Bu rolü atayan teknisyen çözümleri onaylayabilir.

Kaydet düğmesini tıklayınız. Rol, liste görünümü sayfasında görüntülenir. Başka bir rol eklemek isterseniz Kaydet ve Yeni Ekle düğmesini tıklayınız.

Diğer Yazılar

Posted by suaterdag | August 16, 2018
SolarWinds Service Down Alert
Versiyon SAM 6.2 ve sonrası Adımlar   Windows Servis izlemeye alınır   Web konsol üzerinde Settings > SAM Settings > Create a New Template. Şablon adı girilir, Add Component Monitorve Windows Service...
Posted by ahmetoz | May 15, 2018
OpManager device dependencies – Cihaz bağımlılıkları
Op Manager device dependencies – cihaz bağımlılıkları Bir cihaz için durum yoklaması, başka bir cihaza olan bağımlılığına bağlı olarak kontrol edilebilir. Bu bağımlılık tanımları sonrasında yapılan gereksiz durum kontrollerini engeller. ...
Posted by ahmetoz | May 15, 2018
Desktop Central Ajanını workgroup cihazlara dağıtılması
Workgroupda çalışan cihazlarınızı sisteme basit bir .exe ile ekleyebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki linkden AgentinstallationViaIP.zip adındaki dosyayı indiriyoruz. https://www.manageengine.com/products/desktop-central/AgentInstallationViaIP.zip Daha sonra desktop central üzerinde oluşturduğumuz workgroup domain’inin ajanını indiriyoruz. Indirdikten sonra...