Ara
Close this search box.

ManageEngine Endpoint Central Automated Patch Management

IT cihaz yönetiminin zorunluluğu olan “Yama Yönetimi” özellikle güvenlik açıklarını gidermek ve sistemin senkron çalışmasında büyük rol oynar. Endpoint Central Windows, Mac, Linux ve üçüncü taraf uygulamalar için size otomatik yama yönetimi sunar ve bunu tek bir konsol üzerinden yönetmenize olanak sağlar.

 

Automated Patch Management Yapmadan Önce Nelere Dikkat Edilir?

Öncelikli olarak Windows işletim sistemini ele alalım ve buradan örneklendirelim.

Otomatik Yama Yönetiminin en verimli şekilde çalışmasını sağlamanız için Windows tarafında bazı düzenlemeler yapmanız gerekmektedir. Bunun için ilk adım olarak Windows işletim sisteminin Local’de aldığı otomatik güncelleme ve güncelleme kontrolünü devre dışı bırakmalıyız.

Bu işlemi Patch Management üzerinden “107895, 105427” numaralı patchleri cihazlara göndererek yapabilirsiniz.

 

Automated Patch Management nasıl yapılır?

İlk olarak tasarlayacağımız konfigürasyonun taslağını oluşturmamız gerekiyor.

Threats & Patches > Deployment > Automate Patch Deployment > Automate Task

 

Taslak içinde bulunan Select Applications sekmesinden “Microsoft, Third Party, Anti-virus, Driver” güncellemelerinizi yapabilir, sisteminize sadece kritik ve güvenlik yamalarını uygulayabilirsiniz.

*Güncellemeler Microsoft’un kendi ortamında 1 hafta test edilir ve her hafta Perşembe günü yama yayınlanır. “Deploy patches after” seçeneğini 7 gün olarak seçmeniz durumunda, yama çıktıktan 2 hafta sonra sisteme yamaları uygular. Bu 2 haftalık sürede diğer kullanıcıların yamaları test etmesine ve yaşanan bug gibi sorunların sisteminizi etkilemeden geri çekmesine olanak sağlamış olursunuz.

 

 

Taslağımızı tamamladıktan sonra Summary sekmesinden “Yama Dağıtım” sürecini takip edebilirsiniz. Patch View sekmesinden ise yamanın sistemlere uygulanma durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.